Głównym celem działania fizjoterapeuty jest doprowadzanie pacjenta do takiego stanu, aby jego możliwości ruchowe były maksymalne w kontekście możliwości organizmu. Fizjoterapeuta ma też za zadanie poprawić kondycję psychofizyczną pacjenta i zlikwidować objawy bólu. Leczenie nie jest prowadzone lekami oraz przez operację.
Spis Treści
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta pomaga pacjentom z zaburzeniami neuromięśniowymi, oddechowymi itp. Specjalistów w tej dziedzinie znajdziemy oczywiście w publicznych placówkach służby zdrowia, ale także w prywatnych gabinetach rehabilitacyjnych, a nawet salonach urody, klubach fitness czy domach opieki.
Najczęściej wszelkie zabiegi wykonywane są w gabinecie, choć cześć fizjoterapeutów przychodzi też do domów pacjentów. W pewnej mierze jest to uzależnione od jakości i powagi urazu.
Różne kierunki specjalizacji
Fizjoterapeuci mają swoje specjalizacje, które dzielą się pod kątem obszaru działania. Może być to np. onkologia czy neurologia i wiele innych. Bardzo częstymi pacjentami są osoby, które mają problemy z biodrami czy kolanami oraz bólem poszczególnych odcinków kręgosłupa, ze problemami pourazowymi stawu skokowego lub problemami barków.
Z pomocy fizjoterapeutów mogą też skorzystać te osoby, które cierpią w wyniku udaru na niedowład kończyn lub tułowia oraz pacjenci, którzy przeszli amputacje kończyn. Rehabilitanci często współpracują z pacjentami innych specjalistów np. kardiologów, pulmonologów.
Kto korzysta z pomocy fizjoterapeuty?
Najczęściej z pomocy fizjoterapeutów korzystają zawodowi sportowcy. Wynika to z prostej linii ryzyka, które w tym przypadku jest niestety duże. Aktywne uprawianie sportu, zwłaszcza na zawodowym poziomie, niesie ze sobą bardzo poważne ryzyko występowania urazów oraz powstawania kontuzji. Dla tych osób powstają nawet specjalne kliniki oraz gabinety, gdzie fizjoterapeuci zajmują się wyłącznie fizjoterapią sportową. Tutaj celem jest przywrócenie zdolności ruchowych i możliwości organizmu do stanu przed kontuzją.
Aby osiągnąć sukces, fizjoterapeuta ma do dyspozycji zróżnicowane techniki rehabilitacyjne. Jest to między innymi: kinezyterapia, czyli leczenie poprzez gimnastykę, fizykoterapia, gdzie na pacjenta oddziałujemy wszelkimi bodźcami fizycznymi, a także masaż lecznicy, terapia manualna, balneoterapia oraz leczenie uzdrowiskowe z wykorzystaniem czynników lokalnego klimatu.
Za każdym razem jednak praca z pacjentem musi być poprzedzona wyczerpującym wywiadem, który nie tylko pozwala nam zidentyfikować problem, ale też określić stan psychicznych pacjenta, jego nastawienie do terapii oraz oczekiwania.
Fizjoterapeuta w takich sytuacjach musi nieco wystąpić w roli psychologa i zdefiniować ogólne nastawienie rehabilitowanej osoby. W wielu przypadkach pacjenci przychodzą bowiem do gabinetu załamani, bez wiary w swoje możliwości rehabilitacji. Czasami nie zdają sobie sprawy z powagi urazu lub nie rozumieją swojej sytuacji.
Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl |