Tłuszczaki - czym są i skąd się biorą?

Tłuszczaki – czym są i skąd się biorą?

Promocja i Reklama

Tłuszczaki, zwykle zupełnie niegroźne zmiany podskórne, niezłośliwe guzy składające się z torebki łącznotkankowej, w której wnętrzu znajduje się najzwyklejszy w świecie tłuszcz. Tłuszczaki są po prostu nieprawidłowo sformowanym zapasem tłuszczu, który czasami jest wręcz niezauważalny, czasami stanowi problem estetyczny, a czasami może być groźny ze względu na swoje położenie względem innych organów wewnętrznych człowieka. Należy podkreślić, że tłuszczaki są niezłośliwe, co oznacza, że nie będą dawać przerzutów w inne miejsca organizmu i nie stanowią same w sobie zagrożenia dla naszego zdrowia. Tym bardziej, że ich wzrost jest bardzo powolny i w większości przypadków, zwłaszcza w przypadku rozwoju wewnątrz organizmu, wykrywane są zupełnie przypadkowo.

Powstawanie tłuszczaków

Nie jesteśmy w stanie wskazać podłoża tłuszczaków ani bezpośredniego mechanizmu odpowiadającego za ich powstawanie.

Obecnie prowadzone badania dają nam jedynie odpowiedzi na pytania z zakresu epidemiologii, czyli na ich podstawie można się dowiedzieć, jak wiele osób ma tłuszczaki i jakie są ich cechy. Na tej podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić, że:

• występują u około 1% populacji;
• pojawiają się najczęściej w 5 i 6 dekadzie życia, rzadziej u małych dzieci, a u osób dorosłych przed 40 rokiem życia nie ma ich niemal wcale;
• tłuszczaki częściej pojawiają się u pacjentów, u których istnieje rodzinne obciążenie chorobami nowotworowymi;
• bywają wskazówką występowania niektórych rzadkich chorób charakteryzujących się obecnością dużej ilości różnorakich guzków;
• nadwaga powiększa ryzyko wystąpienia tłuszczaków;
• tłuszczaki czasami pojawiają się w miejscach urazów.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma konsensusu co do powodu pojawiania się tłuszczaków. Najczęściej łączy się to z czynnikami genetycznymi i faktycznie istnieje pewna korelacja pomiędzy czynnikami rodzinnymi i częstością występowania zjawiska.

Objawy rozwoju tłuszczaków

Jak już zostało powiedziane, tłuszczaki zwykle nie dają żadnych objawów, a fakt, iż są zwykle bardzo małe (nie większe niż kilka milimetrów) oraz pojawianiem się ich wewnątrz powłok ciała sprawia, że są nie do zauważenia.

Zmiany podskórne czasami można wyczuć jako grudkę bezpośrednio pod skórą. Jest ona miękka, w niektórych przypadkach daje się przesuwać. Skóra w miejscu występowania tłuszczaków nie jest w żaden sposób zmieniona, a sama zmiana nie jest bolesna w dotyku.

Bardzo duże zmiany, mające kilka centymetrów średnicy, czasami powodują dyskomfort przy uciskaniu ze względu na sam ich rozmiar. Niezwykle rzadkie zmiany gigantyczne mogą być obciążeniem dla organizmu, gdyż ważą do kilku kilogramów.

Jedyne realne zagrożenie związane jest z rozwojem tłuszczaków w bezpośrednim sąsiedztwie ważnych narządów wewnętrznych. Wtedy ich mechaniczny nacisk może prowadzić do niedokrwistości, żółtaczki, obrzęków, niewydolności nerek oraz szeregu innych patologii organów, które są przez tłuszczaki uciskane. Mechaniczne usunięcie tłuszczaka eliminuje problem.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments