W ostatnim czasie zasady dotyczące rozliczania płacy minimalnej we Francji znacznie się zmieniły. Aktualnie kwestie dotyczące płacy minimalnej są oparte na podstawie nowych przepisów tzw. Loi Macron. Nowe przepisy wprowadzono na podstawie dyrektyw Parlamentu Europejskiego z 16 grudnia 1996 roku. Dotyczą one głównie sektora związanego z transportem, a także innych formalności, które są zapisane w Kodeksie pracy i mają związek z pracownikami oddelegowanymi.
Rozliczanie płacy minimalnej we Francji
W ostatnim czasie zasady dotyczące rozliczania płacy minimalnej we Francji znacznie się zmieniły. Aktualnie kwestie dotyczące płacy minimalnej są oparte na podstawie nowych przepisów tzw. Loi Macron.
Nowe przepisy wprowadzono na podstawie dyrektyw Parlamentu Europejskiego z 16 grudnia 1996 roku. Dotyczą one głównie sektora związanego z transportem, a także innych formalności, które są zapisane w Kodeksie pracy i mają związek z pracownikami oddelegowanymi.
Wprowadzone przepisy dotyczą przede wszystkim rozliczania płacy minimalnej we Francji , ale także wpływają one na rozliczanie płacy w innych krajach między innymi w Polsce.
Dlaczego wprowadzono nowe przepisy?
Nowe przepisy wprowadzono z kilku powodów. Przede wszystkim pozwalają one na większe sprecyzowanie formalności, które obowiązują wszelkie przedsiębiorstwa dotyczące transportu drogowego, które oddelegowują swoich pracowników związanych z transportem drogowym i pływającym na różne obszary w obrębie kraju. Ponadto nowe przepisy ujednolicają formalności, które zapisano w dyrektywie 96/71/WE z 16 grudnia 1996 roku i dyrektyw z 15 maja 2014 roku.
Kolejnym celem wprowadzenia nowych przepisów jest umożliwienie różnym pracownikom dostępu do jak najłatwiejszego dostępu do informacji, które dotyczą ich praw a także obowiązków. Bardzo często niektórzy nie wiedzą, ze mają prawo do odwołania się od czegoś lub bronienia się w danej sytuacji.
Warto także wspomnieć, że nowe przepisy dotyczące rozliczania płacy minimalnej we Francji wprowadzono, aby zwiększyć efektywność wszelkich kontroli, aby nie dochodziło do wykroczeń związanych z oddelegowaniem pracowników. Takie działanie może być przykładem nielegalnej konkurencji socjalnej i podejmowania działania na niekorzyść firm, które pracują zgodnie z aktualnymi przepisami.
Inne informacje dotyczące rozliczania płacy minimalnej we Francji
Z powodu wyżej wymienionych celów, zmieniono sposób rozliczania płacy minimalnej we Francji i teraz musi być ona rozliczna w zupełnie inny sposób. Jeżeli płaca minimalna dla pracowników związanych z transportem we Francji będzie naliczana w zły sposób, może to skutkować naliczeniem nie małych kar i sankcji.
W związku ze mianami w naliczaniu płacy minimalnej we Francji i wprowadzeniem Loi Macron, przedsiębiorcy będą musieli wyznaczać przedstawicieli transportu na terenie Francji, a także zgłaszać delegowanych kierowców. Kolejnym obowiązkiem jest wystawianie aneksów do umowy koniecznie w języku francuskim. Ponadto właściciele firm będą musieli rejestrować wszelkie pojazdy, a także godziny ich wyjazdów i wjazdów oraz wszelkie nadgodziny. Ważne jest także przeprowadzenie dokładnego rozliczenia i udokumentowanie wynagrodzenia za dany okres. Każdy pracownik musi także posiadać dokument, który potwierdza opłacenie ubezpieczenia A1.
Osoby zainteresowane pracą w innych krajach powinny na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy. Bardzo często nowe zapisy wprowadzają naprawdę znaczące zmiany, a ich nieznajomość doprowadza do nieprzyjemnych sytuacji i problemów.