Rozbudowa domu bez błędów. Co na to rzeczoznawca budowlany?

Rozbudowa domu bez błędów. Co na to rzeczoznawca budowlany?

Warto przeczytać

Wybudowałeś dom kilka lat temu i chcesz go rozbudować o dodatkowe pomieszczenie? A może zrobiłeś generalny remont i przydałaby Ci się dodatkowa przestrzeń do odpoczynku w postaci tarasu? Nic prostszego – dom możemy rozbudować na każdym etapie. Jedynym, o czym musimy pamiętać, są przepisy budowlane regulujące zasady przebudowy budynku. Jeżeli pomieszczenie nie jest użytkowe, możemy dobudować je na podstawie zgłoszenia. W innym przypadku nadzór budowlany będzie od nas wymagał pozwolenia na budowę.

Rozbudowa domu – co można dobudować?

Dom można rozbudować o dodatkowe pomieszczenia pod warunkiem, że budowla nie narusza konstrukcji nośnej obecnego budynku. Jeżeli ma być to być dobudowa większej części nieruchomości, np. dodatkowego pokoju czy piętra, będzie nam potrzebny osobny projekt przebudowy, opinia rzeczoznawcy budowlanego i pozwolenie na budowę.

W przypadku małych pomieszczeń uznawanych za przybudówkę zazwyczaj wystarczy nam zgłoszenie budowy. W czym tkwi różnica i co można dobudować tylko na podstawie zgłoszenia na budowę? W tej kategorii mieszczą się zazwyczaj budowle o małej powierzchni, które nie są pomieszczeniami użytkowymi, np. kuchnią letnią. W każdym innym przypadku od inwestora będzie wymagana odrębna dokumentacja i pozwolenie na budowę.  

Kiedy rozbudowa domu na zgłoszenie?

Zazwyczaj największą potrzebą pojawiającą się podczas użytkowania domu jest dobudowa ganku. Ganek albo inaczej wiatrołap można wybudować na podstawie zgłoszenia albo pozwolenia na budowę. Różnica w wymaganiach tkwi zarówno w kubaturze ganku, jak i w określeniu jego przeznaczenia.

Jeżeli powierzchnia dobudówki nie przekracza 35 metrów kwadratowych, możemy wybudować ją na podstawie zgłoszenia. Jest to najprostsza z procedur, która wymaga od nas niewielkiego zachodu. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, że znajdujące się już na działce inne obiekty tego typu, np. garaż, nie mogą mieścić się w liczbie większej niż 2 na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Poza tym dobudowany ganek nie może pełnić funkcji użytkowej. Co to oznacza? Według prawa na podstawie zgłoszenia możemy dobudować pomieszczenie, które pełni funkcję pomocniczą, np. wejścia do domu. Nie może to być łazienka dla gości, kuchnia letnia albo dodatkowy pokój. Te należy zgłosić do odpowiedniego działu i uzyskać na ich budowę pozwolenie. 

Pozwolenie na rozbudowę domu

Jeżeli planowana budowa nie spełnia wymogów właściwych do zgłoszenia, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. W takim przypadku musimy złożyć do urzędu wniosek o rozbudowę domu wraz z projektem dobudówki. Jeżeli tego nie zrobimy, a ganek będzie przekraczał dopuszczalną powierzchnię zabudowy, zostanie on uznany za samowolę budowlaną.

O pozwolenie na dobudowę musimy ubiegać się, jeśli:

– dobudówka zajmuje powierzchnię większą niż 35 metrów kwadratowych

– dobudówka pełni funkcję lokalu użytkowego, wynajmowanego albo samodzielnego pomieszczenia użytkowego, np. kuchni, pokoju, łazienki, spiżarni

– dobudówka ingeruje w strukturę budynku lub otoczenia wokół.

Pozwolenia na rozbudowę nie otrzymamy, jeżeli planowana dostawka będzie oddalona od granicy działki o mniej niż 1,5 m. Dotyczy to także tarasów i balkonów. Jeżeli znajdują się one w granicach działki sąsiada, nie będziemy mogli ich dobudować zgodnie z prawem. W przypadku tarasu możemy go dobudować na zgłoszenie wtedy, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych.

Co zrobić, jeżeli nie wiemy, czy możemy rozbudować dom? W takim przypadku można zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego. Jeśli mamy już gotowy projekt, rzeczoznawca sprawdzi go i oceni, czy jest on zgodny z obecnymi przepisami. Specjalista może także sprawdzić stan techniczny rozbudowywanego budynku i ocenić, czy dobudówka nie naruszy jego konstrukcji. Poza tym rzeczoznawca budowlany wykona pomiary i podpowie nam, jakie dokumenty należy złożyć do urzędu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments