Nowoczesne i tradycyjne podejście do rekrutacji. Czy są równie skuteczne?

Nowoczesne i tradycyjne podejście do rekrutacji. Czy są równie skuteczne?

Informcje

Rekrutacja to proces, który coraz częściej oddajemy w ręce fachowców, którzy właściwie podchodzą do tematu wiedzą w jaki sposób przeprowadzić go prawidłowo. Załóżmy jednak, że sami się tym zajmujemy lub przynajmniej chcemy mieć jakiś wpływ na rekrutację. Jakie cechy naszych pracowników powinniśmy badać?

Nowoczesne podejście do rekrutacji

Od kilku lat bardzo popularne jest tak zwane podejście nowoczesne, gdzie za cel stawia się przede wszystkim odkrycie poziomu kreatywności pracownika i tego, co określa się mianem nieszablonowego podchodzenia do rozwiązywania problemów. O co dokładnie chodzi? Podstawowym problemem metody jest to, że tak naprawdę nie do końca wiadomo jak zdefiniować nieszablonowe podejście i każdy definiuje to na swój sposób.

Podstawą tego podejścia jest stawianie przed pracownikami różnych zadań, które zupełnie nie są związane z pracą, jaka potem będzie wykonywana. Zadania opierają się bowiem na kwestiach zupełnie abstrakcyjnych, jak na przykład konieczności przygotowania sposobu na pokonanie smoka czy ułożenie idealnej procedury wysiewu magicznych nasionek. We wszystkich tego typu zadaniach zaszyty jest konkretny problem i oczekuje się od osoby podejmującej wyzwanie, że rozwiąże go w sposób niesztampowy.

Skuteczność tego podejścia od samego początku była bardzo mocno kwestionowana głównie ze względu na zupełną niemierzalność wyników i opieranie się głównie na odczuciach osób prowadzących rekrutację. Zatrudnianie pracownika, który zaoferował najśmieszniejszy sposób na zatrzymanie biegunki u królowej angielskiej niespecjalnie przekładało się potem na jakość wykonywania przez niego funkcji administratora systemów informatycznych.

Rekrutacja tradycyjnymi metodami

Tradycyjne podejście do rekrutacji wcale nie jest podejściem siermiężnym czy przestarzałym. Skupia się ono na wyłapywaniu cech, jakie realnie mogą się przydawać w pracy na określonym stanowisku.
Zaczyna się tutaj zawsze od czynników kluczowych dla danego rodzaju działalności. Innymi słowy, od kierowcy oczekuje się odpowiednich uprawnień, zwraca się uwagę na doświadczenie na podobnym stanowisku lub na prezencję i ogólną charyzmę osoby, która będzie potem pracowała bezpośrednio z ludźmi. Wszelkie szkolenia, certyfikaty, dyplomy i wykształcenie to kolejne czynniki, które są tutaj brane pod uwagę.

W dalszej kolejności nacisk kładziony jest na cechy charakteru człowieka. Bardzo istotne jest na przykład to, by osoba pracująca w warunkach wymagających cierpliwości oraz dokładności była w stanie się wykazać takimi cechami. Dlatego klasyczne podejście do rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje prośbę o wykonanie jakiegoś zadania bezpośrednio związanego z pracą. Nie musi ono wymagać koniecznie cierpliwości i dokładności, ale jego wykonanie w taki sposób będzie oznaczało punkty dla kandydata.
W tej metodzie mieści się także działanie mniej konwencjonalne.

Bardzo często kandydaci są pytani do znudzenia o to samo i oceniana jest ich reakcja na czynnik, którego oczywistym celem jest określenie poziomu stresu, asertywności i innych cech związanych z umiejętnościami wykonywania zadań pod presją.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments