Na czym polega zabieg cynkowania i kiedy się go stosuje?

Na czym polega zabieg cynkowania i kiedy się go stosuje?

Warto przeczytać

Cynkowanie to najpopularniejsza metoda zabezpieczania stali przed korodowaniem. Na czym polega tego typu zabieg?

Cynkowanie – ochrona stali przed korodowaniem

Stal wystawiona na działanie wody i powietrza narażona jest na korodowanie. Korozja, czyli rdza pojawiająca się na powierzchni metalowych elementów obniża ich wytrzymałość i powoduje, że ich dalsze użytkowanie może stać się niebezpieczne. Właśnie dlatego stosuje się specjalne metody zabezpieczania stali, do których zalicza się cynkowanie.

Cynkowanie to metoda, która polega na wytworzeniu na powierzchni stalowych elementów powłoki cynkowej, która zabezpiecza przed pojawianiem się korozji. Prace w tym zakresie prowadzi specjalny zakład – cynkownia.

Powłoka cynku znajdująca się na stalowych elementach powoduje, że elementy stalowe uzyskują zabezpieczenie przed pojawianiem się ognisk korozji nawet na ponad 50 lat.

Metody cynkowania

Cynkownie stosują różnego rodzaju metody cynkowania, które pozwalają na uzyskanie właściwej ochrony elementów stalowych.

  • Cynkowanie proszkowe – pokrycie elementów sproszkowanym cynkiem i wypalanie w piecach w wysokiej temperaturze.
  • Cynkowanie ogniowe (zanurzeniowe) – zanurzanie elementów w kąpieli cynkowej i wypalanie ich w wysokich temperaturach. Stosuje ją między innymi firma Metaltech.
  • Cynkowanie galwaniczne – metoda polegająca na zastosowaniu zjawiska galwanizacji
  • Cynkowanie natryskowe – stosowanie natryskowych metod nanoszenia cynku.

Dobór odpowiedniej metody cynkowania związany jest także z gabarytami elementów metalowych.

Szerokie zastosowanie elementów z cynkowanej stali

Elementy wykonane ze stali i poddawane procesowi cynkowania posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.

Cynkowanie jest powszechnie stosowane w przemyśle samochodowym i maszynowym, w branży budowlanej, na przykład do wykonania konstrukcji stalowych ocynkowanych, a także w branży lotniczej.

Właściwe zabezpieczenie elementów stalowych przed korozją przez ich cynkowanie jest zatem najczęściej stosowanym procesem ochrony stali o bardzo szerokim zastosowaniu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments