Lęk dziecka przed dentystą - jak sobie poradzić?

Lęk dziecka przed dentystą – jak sobie poradzić?

Prasówki

Leczenie stomatologiczne kojarzy się rodzicom i dzieciom z nieprzyjemnymi doznaniami. Można jednak temu zapobiec. Kluczem do sukcesu jest wybór właściwego gabinetu dentystycznego.

Odpowiedni specjalista

Profesjonalny dentysta potrafi nie tylko zniwelować ból, lecz również sprawić, że pacjent nie będzie się bał. Dysponuje on też techniką oraz materiałami, które pozwalają uczynić sam pobyt w gabinecie dentystycznym nieco przyjemniejszym. Inna jest też logika znieczulenia, które nie tylko jest dużo skuteczniejsze, ale też przeprowadzane mniej inwazyjnie, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.Przed zastosowaniem znieczulenia, które niestety nadal musi się podawać do tkanek, znieczula się miejsca wkłucia, co podwyższa komfort zabiegu.

Wszystko to sprawia, że leczenie zębów u dzieci jest dużo „przyjemniejsze”, niż miało to miejsce za naszych czasów.Pierwsza wizyta z dzieckiem powinna się odbyć nie później niż po osiemnastym miesiącu życia. Wedle niektórych ekspertów zaleca się nawet wcześniejszy termin, kiedy dziecko osiągnie roczek. Celem wizyty nie było leczenie ubytków, ale jedynie zaznajomienie dziecka warunkami panującymi w gabinecie.

Dzięki temu kolejne wizyty nie będą dla dziecka zaskoczeniem i wyzwaniem. Dziecko, które w wieku czterech lat trafi do dentysty pierwszy raz, będzie zaskoczone i znajdzie się w niezbyt komfortowej dla siebie sytuacji.

Kiedy jednak będzie miało świadomość, gdzie jest i miejsce to nie będzie kojarzone z bólem czy niedogodnością, łatwiej będzie nam namówić je na następne wizyty.

Higiena jamy ustnej to podstawa

Dużo wcześniej dziecko powinno być przyzwyczajane do mycia zębów. Od urodzenia właściwie po każdym posiłku należy przeczyszczać dziąsła dziecka, najlepiej wilgotną i czystą szmatką. Kiedy pojawi się pierwszy ząb, należy go czyścić specjalnym narzędzie.

Na rynku dostępne są specjalne narzędzia, które wykonane są z miękkiego, silikonowego materiału, za którego pośrednictwem możemy wykonać samodzielnie, bez konieczności chodzenia do dentysty, masaż zęba dziecka.

Pierwsze wizyty u dentysty

Wielu ekspertów zaleca, żeby na pierwsze wizyty stomatologiczne udać się w towarzystwie drugiej osoby. Wtedy jeden dorosły może zajmować się dzieckiem i dbać o jego dobre samopoczucie, a druga osoba bez rozpraszania jest w stanie konsultować się z lekarzem i uzyskać wszelkie niezbędne informacje.

Warto też starannie wybrać gabinet dentystyczny, do którego się udamy. Powinno to być miejsce dostosowane do potrzeb małych pacjentów. Dentyści tam pracujący muszą mieć też doświadczenie w pracy z najmłodszymi, a sam wystrój gabinetu musi nawiązywać do otoczenia przyjaznego dla dziecka. To wszystko jest gwarancją udanej wizyty i wywołania u dziecka dobrych skojarzeń związanych z gabinetem stomatologicznym.

Wszelkie traumy, które powstają bowiem na pierwszym etapie rozwoju człowieka, mogą znacząco wpłynąć na chęć leczenia już w nastoletnim czy dorosłym wieku. Nasze postępowanie na etapie wczesnej socjalizacji jest zatem kluczowe dla rozwoju tego małego człowieka.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments