Kredyt bez wkładu własnego

Kredyt bez wkładu własnego

Warto przeczytać

Ustawa o kredycie mieszkaniowym, który nie ma obowiązku wkładu własnego weszła w nasze życie pod koniec maja tego roku, niestety jednak banki niekoniecznie spieszyły się z przygotowaniem odpowiedniej oferty. Dopiero w czasie wakacji zdecydowały się na to pierwsze instytucje.

Na czym polega kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego?

Wśród wielu nowatorskich rozwiązań społeczno-gospodarczych, jakie zostały wprowadzone w ramach rządowego programu Nowy Polski Ład, mamy również Mieszkanie bez wkładu własnego. Z założenia ten program ma wesprzeć Polaków w realizowaniu potrzeb mieszkaniowych, dzięki możliwość wzięcia na zakup mieszkania bądź domu kredytu hipotecznego, gdzie nie musimy posiadać wymaganego przez banki kapitału własnego. W bankach niestety nie jest dostępny kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, bowiem wszystkie instytucje wymagają posiadania początkowego kapitału na poziomie minimum 10, a nawet 20%. Dlatego dla sporej grupy Polaków jest to bariera całkowicie nie do przeskoczenia. Dlatego program ten spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Szczegółowe zasady funkcjonowania programu Mieszkanie bez wkładu własnego zostały sformułowane w specjalnej Ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym z dnia 1 października 2021 roku, a zgodnie z jej zapisami taki kredyt hipoteczny jest udzielany na następujących warunkach:

  • na zakup mieszkania bądź domu, ale też na zakup działki oraz budowę czy wykończenie domu mieszkalnego, pod warunkiem, że cena danej nieruchomości nie będzie przekraczać poziomu określonego w ustawie, gdyż obowiązują limity cenowe za 1 m2 mieszkania;
  • okres kredytowania musi wynosić minimum 15 lat;

Zatem jest, to kredyt gwarantowany, ponieważ na brakujący wkład własny specjalnej gwarancji kredytobiorcą udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Co to oznacza dla nas w praktyce? Kredytobiorca nie dostaje od państwa żadnych pieniędzy, a zatem musi on więc zaciągnąć kredyt na 100% wartości inwestycji. Gwarancja ta służy tylko do zabezpieczenia interesu banku. Natomiast kiedy kredytobiorca będzie miał problemy ze spłatą zobowiązania, to BGK przekaże ją do odpowiedniego banku. Z gwarantowanego kredytu możliwość skorzystać mają wyłącznie osoby, które posiadają zdolność kredytową oraz spełniają pozostałe warunki dotyczące między innymi braku posiadania innej nieruchomości na własność. Z kolei rodziny, które podczas spłaty kredytu gwarantowanego powiększą się o kolejnego członka, mogą skorzystać z tak zwanej spłaty rodzinnej, która polega na wypłaceniu przez BGK jednorazowej kwoty na poczet spłaty zobowiązania.

Najlepsze biuro nieruchomości Asset

Najlepsze biuro nieruchomości w Tychach Asset Nieruchomości, zapewnia wysoką jakość usług, najlepsze ceny i błyskawiczną obsługę Klientów. Serdecznie zapraszamy – jesteśmy gwarancją kupna lub najmu nieruchomości na najlepszych warunkach. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments