Jakie są najlepsze metody nauki słówek z języka obcego?

Jakie są najlepsze metody nauki słówek z języka obcego?

Warto przeczytać

Kluczem do sukcesu w biegłym posługiwaniu się językiem obcym jest znajomość słówek. Aby móc prowadzić swobodną konwersację, trzeba przyswoić ich aż kilka tysięcy. Jakie są skuteczne sposoby na powiększanie zasobu słownictwa i szybką naukę języka obcego?

Listy słówek

Jedną z popularniejszych metod nauki słówek, w której wykorzystujemy wyłącznie kartkę i długopis, jest sporządzanie listy. Po jednej stronie powinniśmy zapisywać słówka w języku obcym, a po drugiej ich polskie tłumaczenie. Zaletą tej metody jest to, że po pewnym czasie, kiedy wydaje nam się, że nowe słowa zapadły nam w pamięć, możemy zasłonić jedną ze stron i sprawdzić swoją wiedzę. Własnoręczne zrobienie listy ma też swoje dodatkowe plusy, ponieważ faktem jest, że kiedy coś piszemy, to automatycznie nasz mózg to zapamiętuje. A zatem efekty nauki mogą być widoczne szybciej.

Fiszki

Innym sposobem są fiszki, czyli małe karteczki, które po jednej stronie mają zapisane słówko w obcym języku, a na odwrocie – jego tłumaczenie. Fiszki można nosić przy sobie, sięgać po nie w wolnych chwilach i sukcesywnie je wymieniać: odkładać te z już opanowanymi słowami, a nie rozstawać się z tymi, na których zapisane są trudniejsze do zapamiętania zwroty.

Jest to doskonała metoda na utrwalanie słownictwa poznanego na kursach językowych, oferowanych przez takie placówki jak Lincoln – szkoła języków z siedzibą w Krakowie i Warszawie.

Nauka ze słuchu

Alternatywą dla siedzenia nad słownikiem czy książką jest nauka nowych słów poprzez słuchanie – podcastów, filmów, piosenek w obcym języku. W ten sposób możemy poznawać zarówno pojedyncze słowa, jak i całe wyrażenia. Niewątpliwą przewagą tej metody jest jednoczesna nauka poprawnej wymowy. Jednak nie wystarczy tylko słuchać. Jeśli zależy Ci na zapamiętaniu leksyki, to usłyszane zwroty powinieneś powtarzać na głos, głośno i wyraźnie. Im częściej będziesz to robić, tym lepsze rezultaty osiągniesz. Gdy tylko masz możliwość, powinieneś słuchać obcego języka i uczyć się słówek oraz osłuchiwać z nimi podczas wykonywania codziennych czynności.

Obcych słówek można uczyć się na wiele sposobów. Najważniejsze jest to, żeby dobrać metodę do swoich indywidualnych preferencji, ponieważ dzięki temu przyswajanie wiedzy będzie łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments