Skóra dziecka zwłaszcza w pierwszych latach jego rozwoju jest dużo cieńsza i delikatniejsza niż u osoby dorosłej. Oznacza to konieczność stosowania takich kosmetyków do codziennej higieny, które nie będą podrażniały jej i przedostawały się do wnętrza organizmu.
Spis Treści
Skóra dziecka
Małe dziecko ma niewystarczająco wykształcony płaszcz hydrolipidowy. Tak więc skóra dziecka wykazuje większą wrażliwość na składniki znajdujące się w środowisku zewnętrznym, w tym na składniki kosmetyków dla dzieci. Skóra małego dziecka nie wykształciła mechanizmów obronnych skóry i jeszcze nie chronią przed drażniącymi oraz groźnymi mikroorganizmami.
Nakłada to na nas obowiązek unikania kosmetyków, które zawierają sztuczne barwniki, substancje zapachowe czy silne konserwanty. Tyczy się to szczególnie dzieci najmłodszych. Zaniedbanie tego zalecenia może prowadzić do powstawania podrażnień skóry lub nawet wywoływać poważne alergię.
Szczególnie unikać należy tych kosmetyków, które mają w swoim składzie kwasy, zwłaszcza jeśli jest to kwas borowy lub salicylowy. Niewskazane są także sztuczne barwniki oraz substancje zapachowe. Omijamy syntetyczne silnie pieniące się detergenty oraz parabeny czy silikony, które wysuszają skórę. Nie należy stosować też tych kosmetyków chroniących przed słońcem, które zawierają filtry chemiczne.
Wskazana jest za to obecność allantoiny, która działa łagodząco, koi podrażnienia i przyspiesza gojenie, Panthenolu, który ma działanie regenerujące i łagodzące, a także wszelkich olejków naturalnych.
Jak wybrać kosmetyki dla dziecka?
Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas kosmetyk wpływ dobrze lub przynajmniej neutralnie na skórę naszego dziecka, to powinniśmy dokładnie sprawdzać opakowania sprzedawanych i reklamowanych produktów. Wiele z nich promuję się jako produkty hipoalergiczne. Rodzice, widząc taką informację na opakowaniu, wierzą, że kupują bezpieczny preparat, który nie uczula.
Tymczasem producent może stosować taką reklamę bez konieczności zachowania bezpieczeństwa dla całego kosmetyku. Słowo „hypo” oznacza po prostu mniej. Dany produkt może mieć w składzie mniej alergenów, ale za to zawierać silnie uczulające substancje zapachowe i konserwanty. Dlatego, aby mieć stuprocentową pewność co do składu kosmetyków, sprawdzajmy jego certyfikaty.
Dzięki temu możemy na przykład dowiedzieć się, czy produkt nie zawiera w swoim składzie uczulających konserwantów. Firmy, które produkują kosmetyki z certyfikatami, z pewnością pochwalą się tym w sprzedaży, więc bez większych problemów znajdziemy wyroby, które będą opatrzony stosownym znaczkiem, informującym nas, że ten właśnie produkt jest w pełni bezpieczny dla naszego dziecka.
Dobrym wyborem są też emolienty i wszelkie kosmetyki, które zaprojektowane dla osób mających problem z atopowym zapaleniem skóry. Produkty tego typu są bardzo delikatne. Nawilżają i natłuszczają skórę, a jednocześnie nie są inwazyjne i nie wnikają głęboko, niszcząc płaszcz ochronny. Co więcej, można je stosować nawet u dzieci w wieku niemowlęcym.
Więcej informacji na ziaja.com |