Jakie implanty wybrać?

Jakie implanty wybrać?

Promocja i Reklama wiadomości

Implanty zębowe to najbardziej nowoczesny, najestetyczniejszy i stosunkowo najtrwalszy sposób na zadbanie o ładny uśmiech i zapełnienie luki po usuniętych zębach. W gabinetach stomatologicznych najczęściej staniemy przed wyborem implantów wykonanych z tytanu lub cyrkonowych. Oba te rozwiązania mają swoje zalety oraz wady.

Implanty tytanowe

Implanty tytanowe zostały wynalezione i zastosowane dużo wcześniej niż ich cyrkonowe odpowiedniki. Pierwszy zabieg z ich użyciem przeprowadzono już w 1965 roku. Sam tytan jest materiałem bardzo trwałym i gwarantuje długotrwały okres użytkowania implantów bez wyraźnego spadku ich właściwości pierwotnych. Wszczep,który powinien znajdować się w kości powinien podlegać procesowi zintegrowania się tkanki kostnej z powierzchnią, która jest tytanowa.Implantologia jednofazowa jest niewidoczna, dzięki zastosowaniu nowoczesnych koron lub mostów. Sam zabieg może być nawet wykonany podczas jednej wizyty. To na co musimy się przygotować to dieta, jaka będzie nas obowiązywać przez kilka dni lub tygodni, po wszczepieniu implantu. O ile trwałość jest tu olbrzymią zaletą, to wadą implantów tytanowych jest ich estetyka. Sam materiał występuje w kolorze srebrnoszarym. Niekiedy w miarę upływu czasu może dojść do obniżenia się linii dziąseł, a wtedy niestety musimy się liczyć z tym, że sam implant zostanie odsłonięty, co staje się widoczne na co dzień.

Implanty cyrkonowe

Ten typ implantów powstał właśnie jako alternatywa dla tytanu. Często tego typu implanty zwaną są też ceramicznymi. To technika dużo nowocześniejsza i uważana za bardziej estetyczną. Implant zębowy złożony jest z substancji, która przypomina tkankę,z której składają się zęby. Sam materiał ma dość ciekawe właściwości mechaniczne. Dodatkowo jest niezwykle odporny na korozje oraz ścieranie. Ma też wysoką biozgodność, oznacza to, że jest w stanie w sposób właściwy związać się z tkanką kostną. Dodatkowo implanty cyrkonowe są całkowicie odporne na zmiany temperatury w jamie ustnej oraz wszelką działalność substancji kwaśnych. Są także bardzo bezpieczne. Nie odczujemy ich istnienia i nie mają wpływu na smak spożywanych przez nas produktów żywnościowych. Nie wchodzą też w negatywne reakcje z innymi materiałami, które są stosowane przez dentystów, co oznacza brak konfliktu choćby z nowoczesnymi materiałami, wykorzystywanymi przy plombowaniu zębów. Są też estetyczne, ich barwa bowiem jest niezwykle zbliżona do naturalnego koloru zębów. Ich wadą jest to, że są mniej stałe i wydłużony okres stabilizacji. Ten trwa do sześciu miesięcy w szczęce oraz do trzech miesięcy w żuchwie. W tym okresie używana jest korona lub mosty tymczasowe, które uzupełniają braki zębowe. Dodatkowo implantów cyrkonowych nie da się zastosować w szczególnie trudnych przypadkach, kiedy zakres leczenia jest bardzo szeroki. W takich sytuacjach istnieje konieczność wykorzystania, dużo trwalszych i odporniejszych implantów tytanowych.

Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments