Jaką wybrać najlepszą kosiarkę?

Jaką wybrać najlepszą kosiarkę?

Promocja i Reklama

Kosiarka będzie nam niezbędna, jeśli nasz ogród jest spory i jego większa powierzchnia pokryta jest trawą. Możemy teoretycznie trawę kosić ręcznie za pomocą kosy, ale jest to czynność bardzo uciążliwa i męcząca. Dużo wygodniej będzie kupić odpowiednią kosiarkę.

Czego oczekujemy od kosiarki?

Zanim jednak udamy się do sklepu, musimy zdecydować jaka kosiarka będzie nam potrzebna i dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Aktualnie w sklepach dostępne są liczne propozycje kosiarek, różniących się zarówno ceną, jak i funkcjonalnością.

Droższy sprzęt oznacza zazwyczaj, że urządzenie zostało wykonane z lepszej jakości materiałów, posiadających bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne lub wyższej jakości wyposażenie. Jednak nie powinniśmy sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Nie ma bowiem sensu kupowanie wielkiej kosiarki o dużej mocy, kiedy naszym zadaniem jest skoszenie stumetrowego ogródka.

To, co musimy wziąć pod uwagę to przeważnie wielkość trawnika oraz częstotliwość i sposób koszenia, nierówności obszaru, na której wysialiśmy trawę, czy łatwość dostępu do źródeł, które zasilają sprzęt. Zastanówmy się także czy bardziej odpowiednia nie będzie podkaszarka.

To urządzenie, które jest doskonałe w tych ogródkach, gdzie jest niewiele miejsca i trudno tam jest manewrować kosiarką. Jednak podkaszarka nie sprawdzi się na dużych przestrzeniach, gdyż używanie jej będzie po prostu niezwykle uciążliwe.

Jakie kosiarki mamy do wyboru?

Jeśli chodzi o kosiarki, to wybór jest pomiędzy napędem ręcznym, elektrycznym i spalinowym. Kosiarka ręczna będzie na pewno najtańsza. Nie tylko najmniej zapłacimy tutaj w sklepie, ale też jest bardzo tania w samym utrzymaniu i eksploatacji.

Noże tnące są wprawiane w ruch za pomocą siły naszych mięśni, gdy zaczynamy kosiarkę pchać. Z takiego sposobu wynika konieczność dobrej łączności kół z sektorem gleby. W przeciwnym przypadku nieobracające się koła nie będą stymulować ostrzy kosiarki. Urządzenie tego typu nie znajduję zatem żadnego zastosowania na nierównych powierzchniach, a także tam, gdzie trawa jest wysoka.

Najczęściej użytkownicy wybierają ten model kosiarki, kiedy konieczne jest skoszenie niewielkiego trawnika o maksymalnej powierzchni osiemdziesięciu czy stu metrów kwadratowych. Alternatywą dla modeli napędzanych ręcznie są kosiarki elektryczne. Są tańsze, wygodniejsze, a przede wszystkim pracują cicho i nie emitują żadnych spalin. Jednak musimy mieć tutaj świadomość, że silniki tych kosiarek nigdy nie osiągną tej mocy co spalinowych modeli.

Oznacza to, że mają mniejszą szerokość roboczą i podobnie jak kosiarki ręczne nie sprawdzą się przy koszeniu bardzo dużych powierzchni. Dodatkowym ograniczeniem jest tutaj długość kabla. Kosiarka elektryczna musi być podłączona do prądu. Owszem możemy zastosować tutaj długi kabel, ale odbędzie się to kosztem wysokości napięcia.

Dlatego właśnie powyżej pięciuset metrów kwadratowych najlepiej będzie zakupić kosiarkę spalinową. Jest ona bardzo łatwa w użyciu i jeśli ma napęd, to praktycznie pracuje sama. Jej wadą jest wyższy koszt eksploatacji i to, że wydziela spaliny oraz generuje uciążliwy hałas.

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments