Wedle ostrożnych statystyk nawet pięćdziesiąt procent Polaków zmaga się z wadami wzroku. Wielu tych przypadków można by uniknąć, gdyby profilaktyka była nieco bardziej rozpowszechniona, a Polacy bardziej dbali o swój wzrok.
Jak dbać o wzrok?
Pierwszy krok do dbania o swoje oczy to zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, a przede wszystkim włączenie do jadłospisu kluczowych warzyw. Chodzi tu o natkę pietruszki, szpinak, jarmuż, szczypiorek, brokuły, cukinię, kapustę, koper. Zawierają one największą ilość luteiny, która prozdrowotne wpływa na wzrok. Przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, schroni nas również luteina. Korzystne jest także spożywanie tych warzyw, które zawierają karotenoidy. Znajduję się ona w marchwi, ziemniakach, kukurydzy, papryce, dyni, czerwonych winogronach. Z kolei, jeśli chodzi o mięsa, to wybierajmy też, które są bogate w kwasy omega-3. Najwięcej znajdziemy ich w łososiowatych, makreli oraz tuńczyku. Wbrew pozorom korzystnie na wzrok wpływa spożycie wołowiny.
Współcześnie, kiedy podstawą pracy wielu z nas jest przesiadywanie przy komputerze, bardzo ważne jest stosowanie się do kilku zasad, które pozwolą nam zminimalizować wpływ monitora na kondycje wzroku. Przede wszystkim pamiętajmy, że odległość od monitora to minimum 70 centymetrów. Nie należy też siedzieć przodem do okna, a po 30 minutach pracy należy zrobić przerwę i przeznaczyć ją na ćwiczenia oczu, mruganie, patrzenie w dal, spacer. W przypadku kiedy praca z komputerem powoduje wysuszenie oczy, to należy je nawilżyć kroplami. Zadbajmy też o to, aby pomieszczenie, w którym pracujemy, było regularnie wietrzone, a światło powinno być rozproszone równomiernie. Naszym oczom szkodzi jednakowo zbyt słabe i zbyt mocne światło w pomieszczeniu. Od czasu do czasu powinniśmy też mrugać oczami, co pozwoli nam lepiej nawilżyć oczy. Warto także co pewien czas oderwać wzrok oraz intensywnie pomrugać oczami. Pamiętajmy też, aby głowa nie była pochylona zbytnie do przodu, ale była swobodnie trzymana nad tułowiem. Ostatecznie należy w słoneczne dni, nosić okulary ochronne, ponieważ ostre światło słoneczne może uszkodzić siatkówkę oka.
Szczególnie ważne jest zachowanie prawidłowych odruchów i zachowań u dzieci. W Polsce 20% dzieci w wieku przedszkolnym ma nieprawidłowości układu wzrokowego, które wymagają korekcji. Im dłużej nie zwracamy uwagi na problem dziecka, tym większa jest szansa, że wada rozwinie się i zacznie być prawdziwym problemem choćby w zakresie przyswajania wiedzy w szkole. Dlatego zaniepokoić nas powinny zachowania, kiedy dziecko pociera oczy albo je mruży, podchodzi bardzo blisko tego, na co patrzy, często się potyka i upada w konsekwencji, a także skarży się na ból głowy, oczu, jest drażliwe i mówi, że to, co widzi, jest rozmazane oraz zbyt mocno pochyla się nad talerzem, książką i z trudem czyta. W takich sytuacjach konieczna będzie natychmiastowa wizyta u okulisty, gdyż tylko zastosowanie szkieł korekcyjnych, pozwoli nam zahamować postępowanie wady wzroku.
Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl |