Imieniny – co to za zwyczaj?

Imieniny – co to za zwyczaj?

Poradnik Pordnik Warto przeczytać

Chcesz wiedzieć, czym są imieniny? Co to za zwyczaj? Przeczytaj krótki artykuł na temat tego rodzaju uroczystości i dowiedz się, jak wyglądały imieniny kiedyś i jak obchodzi się imieniny dzisiaj. Wiele osób świętuje imieniny, ale jednocześnie sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy, skąd wziął się taki zwyczaj, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Imieniny kiedyś

Ogólnie rzecz biorąc, imieniny wiążą się ze świętowaniem wyjątkowego dnia związanego z danym imieniem. Na przykład, jeśli ktoś ma na imię Krzysztof, to w kalendarzu może on znaleźć kilka dat przypisanych temu imieniu, co oznacza, że w te dni obchodzi on swoje imieniny.

 

Kiedyś świętowanie kojarzono przede wszystkim z bardzo huczną zabawą na domowych imprezach. Organizowano wtedy biesiady, na które zapraszano bliskich krewnych.

Imieniny dzisiaj

Obecnie nie każdy szumnie obchodzi swoje imieniny. Dzisiaj zdecydowana większość ludzi świętuje tego typu wydarzenia samotnie lub w wąskim gronie rodziny i znajomych bez organizowania przyjęć.

 

Nie oznacza to jednak, że stara tradycja obchodzenia imienin całkowicie zanikła. W Polsce składanie życzeń w imieniny każdemu solenizantowi wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Najczęściej obchodzone imieniny

Co ciekawe zdarza się, że niektórym imionom przypisuje się nie jeden, nie kilka, ale nawet kilkadziesiąt dni w całym roku. Zazwyczaj świętowanie ogranicza się wówczas do jednej daty, aby nie powtarzać tego wydarzenia tak wiele razy w ciągu 12 miesięcy. Imiona o największej liczbie dni, w których można świętować to:

 

  • Jan,
  • Piotr,
  • Maria.

 

Imieniny Jana

Zdecydowanie najczęściej występują imieniny Jana. Obowiązujący w Polsce kalendarz imion wskazuje aż 94 dni, w których mężczyźni o imieniu Jan mogą obchodzić swoje święto. To naprawdę sporo, dlatego często dochodzi do sytuacji, że sam solenizant nie jest pewien, kiedy dokładnie jest jego święto.

Imieniny Piotra

Jeśli chodzi o imieniny Piotra, w przypadku osób o takim imieniu liczba dni jest mniejsza, ale wciąż imponująca. Piotr może obchodzić imieniny 60 razy w ciągu roku, ale z reguły najczęściej można spotkać się z datą 29 czerwca.

Imieniny Marii

Kobiety o imieniu Maria mogą liczyć na miłe traktowanie ze strony innych przez 55 dni w roku, bo właśnie tyle dat przypisuje się Mariom. Imieniny Marii stanowią zdecydowanie najpopularniejsze tego typu święto wśród kobiet.

Kto dziś obchodzi imieniny?

Jeśli chcesz wiedzieć, kto dziś obchodzi imieniny, wystarczy, że zajrzysz do kalendarza imion dostępnego na przykład na naszej stronie internetowej. Dzięki zawartym tam informacjom możesz szybko dowiedzieć się kiedy są imieniny znanej Ci osoby lub za ile dni będą one obchodzone.

 

Imieniny stanowią bardzo piękny zwyczaj, który sprawia, że każdy może przynajmniej w jednym dniu w roku poczuć się co najmniej tak wyjątkowo, jak w dniu swoich urodzin. Co prawda, w imieniny rzadko otrzymuje się prezenty, nierzadko bliscy oprócz składania życzeń postanawiają jednak wręczyć coś wyjątkowego solenizantowi z tej okazji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments