Elektroniczny dziennik budowy – nowość w budownictwie

Elektroniczny dziennik budowy – nowość w budownictwie

Warto przeczytać

Czym jest Elektroniczny dziennik budowy? To cyfrowa wersja książkowego dziennika budowy. Jest to nowość, ponieważ dotychczas kierownik budowy mógł korzystać tylko z papierowej wersji dziennika. Od 27 stycznia 2023 r. możemy już używać dziennika budowy w formie cyfrowej. Co istotne, nadal jest to to wersja równorzędna względem papierowego dziennika budowy, który będzie w użytku do końca 2029 r. Od 2030 r. cyfrowy dziennik budowy będzie obowiązkowy. Elektroniczny dziennik budowy można uzupełniać na bieżąco na stronie e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl lub ściągnąć go jako aplikację ze strony Google Play i Apple Store.

Elektroniczny Dziennik Budowy – najważniejsze informacje

EDB to odpowiednik papierowego dziennika budowy zatwierdzony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W gruncie rzeczy jest to ta sama forma dziennika budowy, ale przeniesiona do Internetu. W EDB możemy uzupełniać wpisy dzienne dotyczące postępu w robotach budowlanych i nadzorować pracę poszczególnych uczestników procesu budowlanego. Cyfrowa wersja dziennika budowy jest pomocna zwłaszcza dla kierownika budowy, który nie musi już wypełniać ręcznie książki budowy.

Budujesz dom w Warszawie lub okolicach i chcesz założyć EDB? Poradź się doświadczonego rzeczoznawcy budowlanego dla województwa mazowieckiego!

Przeznaczenie EDB nie zmienia się. Podobnie jak w przypadku papierowego dziennika, tak i w EDB kierownik budowy rejestruje przebieg wszystkich robót budowlanych i zdarzeń, które są związane bezpośrednio z procesem budowlanym. Dlatego w EDB musimy opisać wszystkie zmiany w projekcie i odstępstwa od projektu, wstrzymane prace, zmiany personalne, błędy budowlane i ich następstwa, opóźnienia w pracach, zniszczenia wywołane katastrofą na budowie itp.

Elektroniczny dziennik budowy wypełnia: kierownik budowy, inwestor, inspektor nadzoru budowlanego i projektant.  

Jak korzystać z elektronicznego dziennika budowy?

EDB jest jedyną aplikacją zatwierdzoną przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Powstała ona z myślą o uczestnikach procesu budowlanego, zwłaszcza kierowniku budowy i inwestorze. Elektroniczny dziennik budowy ma uprościć pozyskiwanie dokumentów potrzebnych do wybudowania domu i wspomóc sam proces budowy w Warszawie i okolicach.

Ze względu na konieczność uzyskania pozwolenia na budowę to właśnie inwestor musi założyć w systemie konto potrzebne do otrzymania dostępu do EDB. Odbywa się to za pomocą tzw. węzła krajowego, który pozwala zweryfikować tożsamość osoby składającej wniosek o dostęp do EDB. Po uzyskaniu pozwolenia i zalogowaniu się do konta inwestor może dodać do panelu użytkownika kierownika budowy, inspektora nadzoru budowlanego, projektanta i upoważnionego przedstawiciela inwestora.

Aplikacja jest intuicyjna i działa podobnie jak dostępne na rynku aplikacje internetowe. Po zalogowaniu się na konto kierownik i /lub inwestor budowy może:

dodawać wpisy do dziennika budowy

korygować wpisy w dzienniku budowy

– dodawać nowych uprawnionych uczestników procesu

– zawiadywać czasem innych uczestników procesu budowlanego

– złożyć dziennik budowy po zakończeniu prac do organu nadzoru budowlanego.

Elektroniczny dziennik budowy – cyfryzacja procesu budowlanego

EDB powinniśmy docenić zwłaszcza za jego dostępność i wygodę w korzystaniu z dziennika. Jak dobrze wiemy, dziennik budowy jest nieodłącznym elementem pracy kierownika budowy. Musi on mieć go zawsze pod ręką, bez względu na warunki pogodowe i postępy prac. Ciągłe pilnowanie i uzupełnianie książki budowy w trudnych warunkach budowlanych może być uciążliwe. Zdarzają się też przypadki, że papierowa wersja dziennika zginęła, uległa zniszczeniu, zamokła. W takim przypadku kierownik budowy musi odnowić wpisy.

Z pewnością EDB jest pod tym względem przyjemniejszy w użytkowaniu. W przypadku cyfrowego dziennika budowy użytkownikowi wystarczy aplikacja zainstalowana w jego telefonie. W dzisiejszych czasach nie jest to już, jak wiemy, żadnym problemem. Dzięki temu kierownik budowy ma dziennik budowy zawsze w zasięgu ręki. Dodatkowo z dziennika budowy w wersji elektronicznej mogą korzystać jednocześnie wszyscy uprawnieni do logowania użytkownicy. To oznacza, że praca na budowie może być weryfikowana przez kilka osób w czasie rzeczywistym.

EDB – co z bezpieczeństwem danych?

Elektroniczny dziennik budowy wprowadził do powszechnego użytku Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Nie ma tu zatem mowy o jakichkolwiek błędach i usterkach. EDB jest zabezpieczony przed wyciekiem danych. Aplikację chroni weryfikacja tożsamości, która obywa się za pomocą tzw. węzła krajowego. Dzięki takiej kontroli mamy pewność, że do panelu nie będą miały dostępu osoby nieuprawnione do uczestniczenia w procesie budowlanym.

Do elektronicznego dziennika budowy możemy zalogować się przez:

profil zaufany

e-dowód

bankowość elektroniczną z opcją potwierdzenia tożsamości.

 

Szukasz nieruchomości w Warszawie? A może chcesz zbudować dom w okolicach Warszawy? Szukaj rzeczoznawcy budowlanego z Mazowieckiego! Specjalista z Twoich okolic doradzi Ci, od czego zacząć budowę. 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments