Stylowe i przytulne wnętrze, każdy o takim marzy. Podstawą aranżacji pomieszczeń mieszkalnych są meble. Jednak samo ich ustawienie na niewiele się zda, gdy wokół będzie pusto. Odpowiedni dobór dodatków sprawi, że każdy salon stanie się oazą piękna i spokoju. Niewątpliwie największe znaczenie ma przykrycie podłóg. Dzięki odpowiednim dywanikom każdy pokój staje się wyjątkowy.
Spis Treści
Rozmiar i wielkość dywaników
Dywaniki to nie tylko dekoracja, to także ochrona podłóg przed uszkodzeniami i otarciami. Dokonując wyboru dywaników do salonu, należy wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, która będzie na co dzień użytkowana. Jest to zwykle miejsce na środku pomieszczenia, pomiędzy sofą, regałem RTV lub pomiędzy fotelami. Na takim dywanie prawdopodobnie swoje miejsce znajdzie stolik lub ława.
W ostatnim przypadku dywan będzie pełnił funkcję zabezpieczającą podłogę przed nogami tego mebla. Zdarza się, że na dywanie stawiana jest również sofa lub chociaż jej przednie nogi, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z meblem rozkładanym. W takiej sytuacji nie powinien być on mniejszy niż jej szerokość i nieco dłuższy, aby nie zostały zakłócone proporcje.
Rozmiar dywanu należy dobrać nie tylko do mebli, ale także do wielkości pomieszczenia. Zwykle należy kierować się zasadą, że im większe pomieszczenie, tym większy dywanik. Nie jest to jednak regułą. Wielkość dywanu należy dopasować do ilości wolnego miejsca w salonie.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje dywaników do salonu. Mogą mieć one kształt koła, owalu lub prostokąta. Zdarza się, że dywaniki okrągłe lepiej wpasowują się do wnętrza, gdyż zabierają mniej miejsca.
Kolor ma największe znaczenie
Jak dobrać kolor dywaników do salonu? Najprostszym sposobem jest po prostu „przymierzenie” go do pomieszczenia. Jednak to dosyć pracochłonny sposób a poza tym sklepy nie zawsze umożliwiają takie przymiarki. O wiele prostsze jest zastąpienie dywanika na przykład kocem czy narzutą i ocenienie stopnia dopasowania koloru do wnętrza. Kolor dywanika powinien być przede wszystkim dopasowany do upodobań właściciela.
Wnętrze urządzone w stylu klasycznym można dopełnić dywanikiem lub dywanikami w stonowanych barwach. Równie dobrze można je ożywić, kładąc na podłodze dywanik w nieco żywszych kolorach. Ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje, stosując różnego rodzaju kolory w salonie.
Kolorowy dywan wymaga kolorowych dodatków w postaci dekoracyjnych poduszek, bieżnika na stolik lub wazonu. Najważniejszą zasadą jest nie łącznie więcej niż 3 kolorów w jednym pomieszczeniu.
Klasa równa się jakość
Wysokiej jakości dywaniki do salonu z pewnością będą odróżniały się od swoich tanich odpowiedników. Te ostatnie ładnie wyglądają jedynie na zdjęciach w katalogach i przez pierwszy tydzień użytkowania. Wysokiej jakości dywanik to wydatek rzędu co najmniej tysiąca złotych. Taki dywan posłuży nawet przez kilkadziesiąt lat. Przez ten czas będzie tak samo puszysty i miły w dotyku jak w chwili zakupu.
Najwyższej jakości dywaniki to te, pochodzące z Indii, Pakistanu lub Afganistanu. Zwykle są one wytwarzanie ręcznie, czasami na specjalne zamówienia. W sklepach dostępne są zarówno tanie dywany syntetyczne, jak i droższe modele z włókien naturalnych, np. z wełny, jedwabiu lub bawełny.
Dywaniki salonowe wykonane z włókien naturalnych lepiej utrzymują ciepło, nie odkształcają się, jeśli tak to szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu, są milsze w dotyku i łatwiej je wyczyścić.
Wybór dywaników do salonu podyktowany powinien być przede wszystkim względami utrzymania komfortu i estetyki. Wybierając je trzeba wziąć pod uwagę potrzeby oraz upodobania wszystkich domowników również tych czworonożnych.
Źródło: Home & You |