Coraz częściej słyszymy o zanieczyszczeniu środowiska, problemach związanych z produkcją żywności i zagrożeniach jakie niesie ze sobą spożywanie nieorganicznego pokarmu.
Praktycznie codziennie będąc w sklepie stajemy przed wyborem produktów wyprodukowanych w sposób konwencjonalny lub organicznie. Wiele osób uważa, że oznaczenia „bio”, „eko”, „organic” są tylko zachętą do zakupienia droższych produktów i pełnią wyłącznie funkcję marketingową.
Jak jednak jest faktycznie? Czy warto kupować bio żywność?
Spis Treści
Dlaczego bio żywność jest lepsza?
Aby rozwiązać ten problem, musimy zadać sobie pytanie: jakie są różnice w zwykłej żywności produkowanej tradycyjnymi metodami i takiej, która została wyprodukowana w sposób organiczny. Mówi się, że żywność konwencjonalna jest gorsza przez dużą zawartość obecnych w niej pestycydów, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie jest to jednak prawdą jedynie w przypadku zwykłej żywności.
Bio żywność jest traktowana w podobny sposób, jednak przy użyciu środków organicznych. Naturalne pestycydy (np. oleje roślinne, siarczany czy mydła na bazie popiołu) dla ludzkiego organizmu mogą być tak samo szkodliwe, jak te chemiczne.
Jeśli chodzi o środowisko, problemem jest emisja gazów cieplarnianych, zajmowana przestrzeń gospodarcza i wysokie zużycie energii. Znów, żadna z tych metod na tej płaszczyźnie znacząco nie wygrywa. Farmy organiczne nie przyczyniają się do tak wysokiego zużycia energii elektrycznej jak farmy konwencjonalne. Mimo mniejszego użycia pestycydów, hodowla organiczna zabiera znacznie więcej przestrzeni niż konwencjonalna.
Obie metody powodują podobną emisję gazów cieplarnianych, jednak w dużym stopniu jest to zależne od wielkości i zastosowanych metod w trakcie hodowli. Na świecie są farmy organiczne, które emisją gazów znacznie przewyższają te zwyczajne.
Warto również zauważyć, że bio żywność jest dostarczana z daleko od siebie położonych miejsc np. z USA do Europy. Skomplikowany łańcuch dostaw przyczynia się do wyższej emisji spalin. Może to prowadzić też do oznaczania żywności w sposób nieadekwatny i oszukiwania konsumentów w celu zwiększenia zysku. Żywność konwencjonalna bywa oznaczana jako organiczna przez nieuczciwych sprzedawców.
Jakie są faktyczne zalety bio żywności?
Zaletą organicznej żywności może być większa wartość odżywcza w niektórych pokarmach takich jak jabłka czy jajka. W jabłkach można spodziewać się większej ilości antyoksydantów takich jak witamina C, natomiast w jajkach będzie odrobinę więcej kwasów tłuszczowych omega-3. Nie są to jednak różnice, które mogłyby mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie.
Innym argumentem za wyborem bio żywności jest etyka. Przykładowo kupując mięso często zastanawiamy się co przeszły zwierzęta, które trafiły na sklepowe półki. Faktycznie, organiczna żywność taka jak mięso czy ryby jest z reguły lepiej traktowana. Jajka ekologiczne od kur mają lżejsze i bardziej żółte żółtko, a niektórym smakują lepiej. Wynika to nie tylko z traktowania, ale podawania zwierzętom wyższej jakości pasz. Antybiotyki raczej nie zagrażają naszemu zdrowiu.
Jeśli faktycznie obawiamy się pestycydów i uważamy, że mają one realny wpływ na nasze zdrowie, żywność najlepiej dokładniej przemyć i nie martwić się w trakcie jedzenia o własne zdrowie. Stres i zmartwienia często są znacznie bardziej destrukcyjne niż obniżona dawka antyoksydantów. Wybierając bio żywność najlepiej postawić na mięso, jajka oraz ryby.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl |