Czym jest nadwrażliwość dziąseł?

Czym jest nadwrażliwość dziąseł?

Warto przeczytać

Czujesz ból w czasie jedzenia? Masz nieprzyjemne odczucia, gdy Twoje zęby mają kontakt z czymś zimnym lub gorącym? To nadwrażliwość dziąseł, która ma również wiele innych objawów. Wiąże się zwykle także z nadwrażliwością zębów i jest to pierwsza oznaka, że kamień zgromadzony na zębach zaczyna powodować podnoszenie się dziąseł. Nadwrażliwe dziąsła krwawią w czasie szczotkowania, ale i tak muszą być dobrze oczyszczane. Trzeba je też właściwie pielęgnować. Życie z tą przypadłością nie jest łatwe, a w dodatku może doprowadzić do paradontozy. Warto więc wiedzieć jak prawidłowo dbać o zbyt wrażliwe dziąsła, jak się uchronić przed tym problemem i jak go wyleczyć!

Czym jest nadwrażliwość dziąseł?

Wszyscy lubimy jeść, jednak smakowanie potraw może być znacznie utrudnione, gdy cierpi się na nadwrażliwość dziąseł. W takim wypadku nawet najpyszniejsze jedzenie nie smakuje tak, jak powinno – odczuwa się bowiem ból, który przeszkadza w spożywaniu posiłków.

Nadwrażliwe dziąsła mogą też być opuchnięte, tkliwe i krwawić w czasie jedzenia czy szczotkowania. Nie jest to nic przyjemnego, prowadzi do nadwrażliwości zębów, co jest jeszcze boleśniejsze, a w konsekwencji może doprowadzić nawet do rozwoju paradontozy i do całkowitej utraty zębów.

Jak zapobiegać nadwrażliwości dziąseł?

Właściwa pielęgnacja pomoże zapiec pojawieniu się nadwrażliwości dziąseł. Kiedy dzieje się coś niedobrego, wiele osób szczotkuje dziąsła bardzo delikatnie, tymczasem muszą one być dobrze oczyszczane z bakterii i nalotów. Należy regularnie je szczotkować po każdym posiłku, wykonując po prostu nieco inne ruchy szczoteczką – w stronę wzrostu zębów.

Jeśli jednak nie wystąpił jeszcze żaden problem z nimi, należy szczotkować zęby i dziąsła regularnie, a ponadto stosować płyny do płukania jamy ustnej i systematycznie udawać się na wizytę do dentysty, żeby skontrolować czy wszystko w porządku.

Jak leczyć nadwrażliwość dziąseł?

Kiedy już nadwrażliwość dziąseł się pojawi, także nie można rezygnować z odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej reagować natychmiast – kiedy tylko zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego. Istnieją specjalne pasty, które wspierają zdrowie dziąseł, jak też specjalne, delikatne płyny do płukania jamy ustnej, które nie zawierają alkoholu i w związku z tym nie podrażniają niepotrzebnie dziąseł.

Leczenie dziąseł, zębów i paradontozy, jeśli już się pojawiła, powinno się odbywać pod okiem profesjonalisty. Ważne, by zgłosić się do nowoczesnego gabinetu dentystycznego, gdzie będzie można zyskać kompleksową usługę, porady i dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych oraz medycznych.

Prócz leczenia paradontozy, stomatolog zajmuje się również między innymi wybielaniem zębów, chirurgią stomatologiczną, wykonywaniem implantów zębowych, mostów porcelanowych czy koron, a także stomatologią zachowawczą i profilaktyką.

Artykuł powstał we współpracy z www.annadentalclinic.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments