Blaty drewniane w czasie zmian klimatycznych

Blaty drewniane w czasie zmian klimatycznych

Warto przeczytać

Jeżeli w obecnych czasach coś nam się kojarzy z współczesnym wyposażeniem domu, to na pewno jednym z elementów będą blaty drewniane. Nie tylko dlatego, że przyglądając się temu, co dzieje się za oknem, możemy być pewni, że zmiany klimatyczne nie są wymysłem kilku ekologicznych szaleńców, którzy straszą nas od lat konsekwencjami lekceważenia sobie tego tematu. Raczej wszystko wskazuje na to, że przestał to być wątek, poruszany w niszowych czasopismach i na ostatnich stronach wysokonakładowych gazet. Obecnie jest to dominująca opowieść, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, w których coraz większy nacisk kładzie się na ekologiczny tryb życia. Blaty drewniane świetnie wpisują się w ten trend.

Blaty drewniane – skala naszych wyborów

Oczywiście ktoś może zadać pytanie, czy aby blaty drewniane mogą mieć wpływ na ruch ekologiczny. W sensie, czy konsumenci, zastanawiając się nad wyposażeniem mieszkania lub domu, zamawiając w pobliskiej stolarni blat z naturalnego tworzywa, spowolnią niepokojące zmiany pogodowe, jakich jesteśmy wszyscy świadkami. Warto chociażby przypomnieć, że tegoroczny miesiąc luty był chyba najcieplejszym miesiącem od lat. Z kolei silne porywy wiatru, z jakimi wszyscy się borykali, występowały z taką częstotliwością, że zdaje się od czasów, kiedy zaczęto stosować pomiary, nie mieliśmy do czynienia w tej części Europy z takimi zjawiskami. Zatem odpowiedź na zadane wyżej pytanie wydaje się jednoznaczna, ale rzecz jasna i tak wszystko rozbija się o skalę naszych wyborów.

Blaty drewniane – przykład pewnego wyboru

Byłoby nieodpowiedzialnością stwierdzić, że blaty drewniane w naszych kuchniach, salonach, a nawet łazienkach rozwiążą obecny problem klimatyczny.  Jest to niemożliwe, natomiast niewątpliwie jest to właściwy kierunek. Przy czym należy z całą stanowczością stwierdzić, że chociaż są one w tym miejscu traktowane jako przykład pewnego wyboru życiowego, to jednocześnie pokazują dlaczego to takie ważne. Odpowiedź jest prosta – drewno jest odnawialne, a jego produkcja nie wypuszcza do powietrza substancji, które przyczyniają się do niechcianych zmian w otaczającym nas środowisku. Nawet tak stare powiedzenie, jak to, które mówi, że las był przed człowiekiem i będzie po człowieku, mówi nam, że jest to surowiec, który jest odpowiedzią na wszelkie syntetyczne i sztuczne rozwiązania, które nie pomagają naturalnemu środowisku.

Naturalność w najbliższym otoczeniu

A czy coś zyskamy, decydując się na blat drewniany w naszym domu lub mieszkaniu? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim zapowiedź naturalności, która zacznie pojawiać się w najbliższym otoczeniu. Ma to spore znaczenie – praktyczne i wychowawcze. Chociaż, jak pewnie łatwo zauważyć, młodsze pokolenia zdecydowanie szybciej przyswajają sobie fakt, że zmiany klimatyczne, to problem globalny i należy w dużej mierze, poświęcić mu sporo uwagi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments